PürMamül

Kalemişi Levha ve Tavan Süslemeleri

İstanbul, Ünalan’daki erkek öğrenci yurdu için yapılan tavan ve duvar pano süslemeleri Türk-İslam Sanat Tarihinin çeşitli dönem ve tekniklerinin uyumlu bir şekilde tatbikiyle gerçekleştirildi. Duvardaki üçlü niş içine yerleştirilen kalemişi levhalarda Geç dönem Selçuklu ve erken dönem Osmanlı bezeme sanatının figürleri kullanılarak dönemin zevkini günümüze uyarladık. Tavana uygulanan kalemişi levha şemse formunda olup, Rumi motif içine imitasyon sıvı varak ile halkari uygulamasıyla pençler ve goncalar yerleştirildi. Girişteki antrede bulunan nişin içinde ise detayı ve zevki daha ince bir kalemişi levha düşündük. Hemen ilerisinde kenarsuyu ile bezeli bir ayna tatbiki geçenlerin ilgisini hemen çekiyor. Bütün desenler PürSanat Atölyesi’nde tasarlanmış, el ile uygulamaya geçirilmiştir.
 

Kalemişi / Edirnekâri Tavan Süslemesi

Edirnekârî tarzında , Hatâyî ve Rûmî motiflerle bezeli pano süsleme.. Panoya derinlik katmak için Rûmi desenler kabartılarak varaklandı. Hatâyî desenler geleneksel Osmanlı renk anlayışına uygun şekilde tatbik edildi. Kenar çıtaları frezeli ve varaklı hazırlanarak evin salonunu renklendirdi…
 

 Altın Süslemeli Cam Saat

Hat sanatını ve duvar saatini birleştirmek sureti ile günümüzde çok değerli olan zaman kavramını kullanarak her bakıldığında bu manayı idrak etmeye çalışmak  etrafında eserin anafikridir. Yazı kısmında celî sülüs tarzında özel cam boyasıyla yazılmış Sebe Suresi30. ayet yazmaktadır:
De ki; sizin için öyle bir zaman vardır ki, ondan ne bir saat ileri geçebilirsiniz, ne de bir saat geri kalabilirsiniz.
ESERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Çap: 55 cm
Kalınlık: 8 mm
Uygulama: Cam üzerine kumlama tekniği ile ayrılan yazı ve desenler, 24 ayar altın ve özel cam boyası kullanılarak işlenmiştir. Eserin merkezinde 12 oklu Selçuklu yıldızı kullanılmış, bordürleri altın cetvellerle çekilmiştir. Rakamlar, Osmanlı dönemi tarzındadır. Akrep ve yelkovan Osmanlı saatlerinde kullanılan formda tasarlanmış, uygun metallerle elle kesilip uygulanmıştır.